» Nejsem zdejší

Čajovna » Čítárna » Pán prstenů

Pán prstenů

Dnes jsme viděli Pána prstenů a zapojili se tak do masy fanoušků, která po celém světě film vesměs chválí. Rozhodně jsem příjemně překvapen kvalitou zpracování, hereckými výkony a zachováním ducha literární předlohy.

Potěšení ve mě vyvolal fakt, že film příliš nepřipomínal klasické americké velkofilmy s ustáleným schématem: komická postavička, proslovy hlavního padoucha (který užuž může dokonat dílo zkázy a na poslední chvíli je zadržen), emancipovaná žena, která plivá nepřátelům do tváře apod. Tak to snad ani nemohlo být, protože film respektuje knihu (až na pár výjimek) a nevymýšlí si nové věci, pokud to není nutné pro filmové zpracování.

Za nejzdařilejší herecké výkony považuji Froda a Gandalfa, u Froda režisér sází na výraz očí, který umí jeho představitel Elijah Wood dobře zneužívat (nezadá si v tomto umu s Usámou bin Ládinem). Gandalf působí velice důvěryhodným a laskavým dojmem, ale dokáže i ukázat zuby.

S exteriéry si filmaři rovněž vyhráli. Do Hobitína bych se hned nastěhoval a na rekreaci bych jel do lázní Roklinka. Impozantní jsou sály v Morii a obří sochy u Rauroských vodopádů (které vypadají jako socha Krista v Rio de Janeiru nebo sochy v Nekonečném příběhu). Listí v Lórienu prý filmaři ručně lepili na stromy, aby lépe vypadalo!

Filmu se nedá jen tak něco vytknout. Pochválit musím i hudbu, efekty a atmosféru. Jediná slabina (ze kterou jde ovšem těžko něco udělat) je někdy až moc rychlý spád děje. Ovšem nacpat vše z knihy do filmu asi nelze, i když tím divák přichází o některé dobré momenty a zákulisí příběhu.

Doporučovat vám návštěvu tohoto filmu asi nemusím. I kdybych tady psal cokoliv, stejně vás od filmu neodradím nebo vás nepřesvědčím abyste se na něj šli podívat. Spíš jsem se potřeboval vykecat z toho tříhodinového zážitku.

Čajovník

Diskuse k příspěvku

» Rozšířené hledání

Poslední hosté

Čajovník
(25. 11. 2021, 10.10)
Beky
(25. 3. 2021, 17.43)
Kiki
(10. 3. 2021, 11.00)
Barka
(19. 2. 2021, 21.11)
Kateřina Sudolská
(16. 2. 2021, 10.57)


Poslední příspěvky

Olivounské memy

Zelené epilogy

Blonďák a Haďák na procházce

Genetická poradna Póla P.

Jak to bylo doopravdy: Rychlé šípy přijímají nováčka

Čajovna 3.2 (zalito 2002 — sceděno 2021) | | Čísla účtů | Hajzlík