» Nejsem zdejší

Čajovna » Čítárna » Pán prstenů

Pán prstenů

Dnes jsme viděli Pána prstenů a zapojili se tak do masy fanoušků, která po celém světě film vesměs chválí. Rozhodně jsem příjemně překvapen kvalitou zpracování, hereckými výkony a zachováním ducha literární předlohy.

Potěšení ve mě vyvolal fakt, že film příliš nepřipomínal klasické americké velkofilmy s ustáleným schématem: komická postavička, proslovy hlavního padoucha (který užuž může dokonat dílo zkázy a na poslední chvíli je zadržen), emancipovaná žena, která plivá nepřátelům do tváře apod. Tak to snad ani nemohlo být, protože film respektuje knihu (až na pár výjimek) a nevymýšlí si nové věci, pokud to není nutné pro filmové zpracování.

Za nejzdařilejší herecké výkony považuji Froda a Gandalfa, u Froda režisér sází na výraz očí, který umí jeho představitel Elijah Wood dobře zneužívat (nezadá si v tomto umu s Usámou bin Ládinem). Gandalf působí velice důvěryhodným a laskavým dojmem, ale dokáže i ukázat zuby.

S exteriéry si filmaři rovněž vyhráli. Do Hobitína bych se hned nastěhoval a na rekreaci bych jel do lázní Roklinka. Impozantní jsou sály v Morii a obří sochy u Rauroských vodopádů (které vypadají jako socha Krista v Rio de Janeiru nebo sochy v Nekonečném příběhu). Listí v Lórienu prý filmaři ručně lepili na stromy, aby lépe vypadalo!

Filmu se nedá jen tak něco vytknout. Pochválit musím i hudbu, efekty a atmosféru. Jediná slabina (ze kterou jde ovšem těžko něco udělat) je někdy až moc rychlý spád děje. Ovšem nacpat vše z knihy do filmu asi nelze, i když tím divák přichází o některé dobré momenty a zákulisí příběhu.

Doporučovat vám návštěvu tohoto filmu asi nemusím. I kdybych tady psal cokoliv, stejně vás od filmu neodradím nebo vás nepřesvědčím abyste se na něj šli podívat. Spíš jsem se potřeboval vykecat z toho tříhodinového zážitku.

Čajovník

Diskuse k příspěvku

Čajovna 3.2 (zalito 2002 — sceděno 2020) | | Čísla účtů | Hajzlík