» Nejsem zdejší

Čajovna » Čítárna » ZOH Praha 2010

ZOH Praha 2010

Stadion Strahov je ozářen tisíci žárovkami a jeho ochozy zaplněny tisíci převážně stojícími diváky. Celý svět se spojil před televizními obrazovkami, aby přivítal 21. Zimní Olympijské Hry v Praze.

Slavnost právě začíná. Na ploše uprostřed stadiónu se objevují dvě od sebe těžko rozpoznatelné postavy. Český divák je ale důvěrně zná. Večerem budou provázet Jů a Hele. Publikum rozpačité tleská, zatímco první tóny oznamují začátek scény Světlo v nás.

A už jsou tu stovky dětí ze Základní školy Vltavská. Masová podívaná symbolizuje vnitřní sílu a dobrotu člověka, kterou diváci mohou potvrdit drobným příspěvkem do kloboučku dětí. Hudba již, dohrála, děti se však stále pohybují mezi obecenstvem, které se již zdráhá dalších finančních darů.

Druhé dějství s názvem Pilné včeličky ztvárňují za doprovodu živého zpěvu Káji Gotta Romové v roztomilých kostýmcích včel. Celý stadión bzučí a černožlutý dav hbitě pročesává zbylý obsah diváckých kapes. Po ploše se teď pohybuje tolik lidí, že se stadión uprostřed propadl do Strahovského tunelu, ale tato skutečnost zřejmě hladký průběh večera nenaruší.

Představitel Heleho se dost agresivně bije s jednou "včeličkou", která mu chtěla ukrást značkový mikrofon.

Teď v záběru vidíme Miloše Zemana, který se také přišel na zahájení podívat. Skromně kyne z tribuny a my musíme připomenout, že právě on je autorem druhého dějství, když jeho realizací šalamounsky vyřešil špatné sociální podmínky Romů v ČR.

Stadion se teď ponořil do přítmí, protože další program je smutného charakteru. Přichází šest vojáků nesoucí roztrhanou vlajku. Jedinou, která se podařila zachránit z trosek Smíchovského Obchodního Centra, které se loni stalo obětí nájezdu zákazníků při mohutných slevách v Carrefouru.

Ředitel TV Nova Vladimír Železný dostal stovky dopisů, ve kterých ho občané žádali, aby právě tato vlajka vlála nad stadiónem po celou dobu her. Ale fakta, že na Strahově není stožár a že se jedná o vlajku s nápisem "Drastická jarní sleva" nakonec tento čin znemožnil. Krom toho tato otázka vůbec není v Železného kompetenci.

Jů ukazuje na hodinky a naznačuje, že to už bude muset zabalit, prý ještě večer konferuje na schůzi. Proto organizátoři přeskočili pasáže Sbratření, Ktož jsú boží bojovníci a Olympijské kruhy (což nevadí, protože většina diváků už je má pod očima).

A na stadión přiběhl člen olympijské štafety. Jsme rádi, že vůbec dorazil, protože Na Můstku ho chytil revizor, a kdyby mu sportovec nezapálil fousy, seděl by v tuto chvíli nejspíš i s pochodní v Bartolomějské.

Předává teď oheň Aťce Janouškové, ta po chvíli nějakému vozíčkáři z Jedličkova ústavu, ten však zjišťuje, že nevyjede do schodů, a tak situaci zachraňuje náhodný organizátor, který mu bere pochodeň a začíná stoupat vzhůru.

Zdá se, že má vypito, protože ohrožuje plamenem okolní diváky. Když je skoro u vrcholu, padá mu pochodeň do obecenstva, kde rychle mizí. Muž však sebejistě vytahuje zapalovač a rozžíhá symbol sportovního ducha nad stadiónem.Čeká nás v příštích dnech z organizací her mnoho práce. Podílí se na ní téměř každý Pražan, neboť sportoviště jsou poněkud netradiční. Moguly se jedou v ulici Na Příkopech, Skoky na lyžích na Nuselském mostě a Curling na zamrzlých kalužích kdekoliv v centru. Proto vyzýváme občany k opatrnosti: biatlonová trať vede přes Václavské náměstí, proto když už tudy budete muset jít, vyžádejte si raději u strážníka neprůstřelnou vestu.

Olympiádě nazdar! Zdar!

Čajovník

Diskuse k příspěvku

» Rozšířené hledání

Poslední hosté

Čajovník
(21. 6. 2022, 13.57)
mizzi
(17. 3. 2022, 14.29)
Beky
(25. 3. 2021, 17.43)
Kiki
(10. 3. 2021, 11.00)
Barka
(19. 2. 2021, 21.11)


Poslední příspěvky

Olivounské memy

Zelené epilogy

Blonďák a Haďák na procházce

Genetická poradna Póla P.

Jak to bylo doopravdy: Rychlé šípy přijímají nováčka

Čajovna 3.2 (zalito 2002 — sceděno 2022) | | Čísla účtů | Hajzlík