» Nejsem zdejší

Čajovna » Čítárna » Popáté do Bradavic

Popáté do Bradavic

Jedna z nejočekávanějších knih v dějinách literatury konečně spatřila světlo světa. Co je to Fénixův řád? Kdo bude novým učitelem obrany proti černé magii? Jaký úkol dostal šafář Hagrid od ředitele Brumbála? Která z hlavních postav zemře? To vše a mnohem více se z následující recenze nedozvíte.

Jakkoliv by se z konce předešlého dílu mohlo zdát, že již musí vypuknout otevřený konflikt mezi dobrem a zlem o nadvládu nad kouzelnickým světem, v této knize se tak nestane. Temný pán si totiž ještě potřebuje cosi opatřit… Neznamená to ovšem, že zlo zde není přítomno, nejedná se však o krystalicky čisté zlo Vy-víte-koho, nýbrž o hloupé, byrokratické zlo nového vyučujícího proti černé magii, který bradavickým studentům pořádně znepříjemňuje život svými obstrukcemi. Proti nim a proti své narůstající „temné“ straně musí Harry bojovat především. A když vysvitne naděje, že by se mohlo blýskat na časy i v partnerských vztazích, nakonec má náš výrostek dost jiných starostí až nad svou zjizvenou hlavu. Voldemort se plně projeví až v závěru a pozitivním výsledkem tohoto střetu je, že se čarodějové z dobré části kouzelnického spektra přeci jen sjednotí.

Pátá potterovka pokračuje v nastoupeném trendu, je velice vtipná a nabitá oblíbenými proprietami. Jediné, co by se jí dalo vytknout, je absence nějakého překvapivého rozuzlení jako v prvních třech částech ságy, nebo silné, působivé scény jako bylo třeba Voldemortovo znovuzrození ze čtyřky.

Ale to na věci nic nemění. Neváhejte, zabalte si zavazadla a spěchejte k nástupišti Devět a tři čtvrtě. Bradavický expres za chvíli odjíždí!

Artemis Fowl

Diskuse k příspěvku

Čajovna 3.2 (zalito 2002 — sceděno 2020) | | Čísla účtů | Hajzlík

Odkaz
Víte, čí je farma Hnízdo? Tak to opakujte rychle za sebou.