» Nejsem zdejší

Čajovna » Čítárna » Dexempo kedavra

Dexempo kedavra

Také se vám zdá podezřelé, jak snadno a rychle dokázala britská spisovatelka Rowlingová vymyslet, napsat a vydat svůj slavný cyklus o Harry Potterovi, když se musela kromě toho potýkat s nesnázemi svobodné matky? Tak ode dneška už být nemusí, protože následující řádky jasně potvrzují, že i přes mírnou dávku talentu je paní R. známá plagiátorka a podvodnice.

Přišli na to už i jiní, například poctivá Nancy Stoufferová, autorka knížky Legenda o Ráhovi a Mudlech, kterou psala z prosté lásky k dětem a netušila, že její nápady skončí v nenasytné tlamě Rowlingové. A to bez jakékoliv zástěrky - Angličanka dobře věděla, že nebohou sokyni rozdrtí její právníci, tolik podobní mozkomorům! Kromě toho se neštítila vykrádat ani pokladnici literatury - antické báje a pověsti (nebo si myslíte, že si všechny ty tříhlavé psy, kentaury a fénixe vycucala ze svých penězi umolousaných prstů?). Tady však její zločiny zdaleka nekončí. Největší inspiraci nalezla totiž v Bohem zapomenuté kotlině - socialistickém Československu!

Zatímco se na Západě chrastilo měšci a připravovaly války proti obráncům míru sdruženým ve Varšavské smlouvě, československá kinematografie nelenila a připravovala pracujícím pěkné překvapení: pohádkový příběh Dívka na koštěti, který se měl v budoucnosti stát zlatým dolem pro ženu, která si tehdy neuměla skoro ani zavázat tkaničky. Mezi „dílem“ J. K. Rowlingové a filmem tandemu Vorlíček & Macourek je podezřele mnoho styčných bodů. Jak svět Harryho Pottera, tak i svět Saxany je rozdělen na svět čarodějů a svět poctivých lidí (Rowlingovou posměšně nazývaný svět mudlů). Stejně jako bradavičtí žáci i Saxana navštěvuje školu kouzel, kde se vyučuje přeměňování a podobné přežitky. Základním rozdílem je ovšem fakt, který musela Rowlingová ve svém plagiátu pozměnit, aby vyhovoval západní propagandě. Zatímco u Dívky na koštěti je svět lidí, kteří se nebojí manuální práce předkládán jako vzor pro děti, je tento svět u Angličanky zesměšňován a parodován, což se autorka pokusila zobrazit zvláště na karikatuře pana Dursleye, který však na rozumného čtenáře nutně působí jako ostrůvek slušnosti v moři zahálky a černé magie.

Dále bych si chtěl povšimnout některých podobných prvků v dějích obou děl, které jsou z britské strany do nebe volající „vykrádačkou“. Tak například: zatímco Češi přišli s trojicí žáků Rousek-Adámek-Bujnoch, Rowlingová používá skupinu Malfoy-Crabe-Goyle. Obě družstva jsou záporného charakteru, obě mají vůdčího ducha (vždy první jmenovaný) a obě prožívají podobné situace. Zatímco se Harry a Ron pomocí kouzla mnoholičného lektvaru promění na Crabeho a Goyla, ve filmu odpovídá Rousek svému dědečkovi na otázku proč dělal s partou výtržnosti slovy: „To jsou kecy! Nějaký lidi se namaskovali, aby vypadali stejně jako my!“ Náhoda? To těžko!

Ve knize vystupuje postava pana Weaslyho - otce Rona. Ten, ve své chudobě, kterou mu přináší zkažená společnost kouzelníků, nachází odreagování při studiu mudlovských vynálezů (které jako jeden z mála obdivuje). V „Saxaně“ má Weasly protějšek v roli školníka z kouzelnické školy, představované Vladimírem Menšíkem. Školník při pohledu na práci uklízečky říká: „Mně se na vás líbí, že používáte pokrokovou techniku. My doma děláme všechno ručně.“

Když potřebovala Rowlingová obohatit svou knihu o nějaký zajímavý prvek, zvolila kouzelnická sport famfrpál - ve skutečnosti nic víc než nesmyslné plahočení za míčem na očarovaných košťatech. Když pomineme fakt, že pravidla i logika tohoto sportu samy o sobě dost skřípou, musíme opět zákonitě najít předobraz famfrpálu v Dívce na koštěti.

A tak bychom mohli pokračovat dále. Nacházeli bychom další podobnosti, které by nás pouze utvrzovaly v tom, že Rowlingové není snad nic svaté. Charakter potterovské fabriky na peníze shrnuje nevědomky sama Saxana, když s lítostí o světě lidí říká: „U nás se vobludy aspoň chovaj jako vobludy!“ V Británii je asi to složitější!

Čajovník

Diskuse k příspěvku

Alex (29. 9. 2011, 14.43): To myslíte vážně, nebo nás prostě taháte za fusekli :)?

» Rozšířené hledání

Poslední hosté

Čajovník
(11. 11. 2024, 15.43)
Džejtý
(3. 10. 2024, 10.16)
Káťa
(3. 8. 2023, 21.10)
Adam
(1. 8. 2023, 15.15)
Filip
(1. 8. 2023, 11.34)


Poslední příspěvky

Lesem běží medvěd

FOK 2008

FOK 2007

Olivounské memy

Zelené epilogy

Čajovna 3.2 (zalito 2002 — sceděno 2024) | | Čísla účtů | Hajzlík