» Nejsem zdejší

Čajovna » Čítárna » Jaromír Nohavica - Babylon

Jaromír Nohavica - Babylon

Jaromír Nohavica - Babylon (Sony Music/ Bonton 2003, čas 38:18)

Ostravský bard připravil kolekci 12 nových a 2 starších, ale dosud nevydaných písní. Jak se kdesi vyjádřil, na rozdíl od předešlé nahrávky Moje smutné srdce, které označil jako "žensky kulaté", by nové album mělo být "mužsky hranaté". Jak se tyto charakteristiky projevují, si musí každý posluchač přebrat sám.

Co se skrývá pod černočerným obalem s umouněným zpěvákem? Po hudební stránce je deska úsporná, Nohavica si často vystačí jen s kytarou nebo heligonkou (titulní Babylon nebo Ostravo), někdy si přizval na pomoc své tradiční spolupracovníky, výtečného kytaristu Karla Plíhala (Sestřičko ze špitálu) nebo Víta Sázavského (Velká voda, Převez mě, příteli), nezvykle rockově zní úvodní Krupobití. Také textově se jedná o "starého dobrého" Nohavicu, převládají závažná, nadčasová témata lásky, samoty, tísně či pochyb nad sebou samým, a písničkář dokáže navodit příslušnou atmosféru několika málo slovy (z nichž některé jsme v životě neslyšeli, ale znějí dobře: malachit, Cicciolina). Výjimky z celkového nevesele laděného alba tvoří gagy prošpikovaný Milionář o jednom neobvyklém účastníkovi televizní soutěže a chytlavý Pochod Eskymáků, který obsahuje přesně 6 (slovy šest) slov.

Do Babylonu se asi nezamilujete na první poslech, a možná v něm budete chvíli bloudit, ale o to ho budete nakonec navštěvovat raději.

P.S. malachit - ozdobný nerost, Cicciolina - naturalizovaná Italka, poslankyně, pornohvězda.

Artemis Fowl

Diskuse k příspěvku

» Rozšířené hledání

Poslední hosté

Čajovník
(21. 6. 2022, 13.57)
mizzi
(17. 3. 2022, 14.29)
Beky
(25. 3. 2021, 17.43)
Kiki
(10. 3. 2021, 11.00)
Barka
(19. 2. 2021, 21.11)


Poslední příspěvky

Olivounské memy

Zelené epilogy

Blonďák a Haďák na procházce

Genetická poradna Póla P.

Jak to bylo doopravdy: Rychlé šípy přijímají nováčka

Čajovna 3.2 (zalito 2002 — sceděno 2022) | | Čísla účtů | Hajzlík